CVIČENÍ – HLEDÁNÍ POHŘEŠOVANÝCH OSOB S KYNOLOGY – 2.2.2019

První sobotu v únoru proběhlo společné cvičení našeho sboru, výjezdové jednotky Valteřice/Horní Branná, hasičů z Hostinného a psovodů JSDHO a SDH Hejnice . Dohromady vše zorganizoval Jirka John, který zároveň přivezl pásové vozidlo Bobr.

Sraz byl v 9 hodin u naší hasičské zbrojnice. Po vyložení pásové čtyřkolky hasičů z Hostinného a nastínění plánu, jsme se  rozdělili do skupin hledaných osob a pátracího týmu společně s psovody. Byly vytvořeny celkem tři skupiny a každá z nich byla ještě rozdělena na hledané osoby a pátrací čety. Celkem se cvičení zůčastnilo 11psů se svými psovody, 16 figurantů (včetně dětí-malých hasičů), kteří byli „pohřešovaní“ a dalších zhruba 20 členů zúčastněných sborů.

První skupina byla rozvezena do oblasti Sovince od vodojemu směrem k Vrchlabí. Druhá skupinka na stráň okolo skoku u koupaliště. A třetí do Sovince mezi vodojemem a Vrbičkou. 

Napřed byly rozvezeny hledané osoby, které se dle instrukcí rozmístili po lese do definovaných lokalit o velikosti přibližně 500×500 metrů. Někteří si vylezli na posed, jiní se snažili zahrabat (se) do sněhu a někteří se schovali záludně pod kmen, pařez či na břeh potoka – všichni se snažili nebýt pouhým okem k vidění. 

Po ohlášení všech figurantů na svých místech, byly vypuštěni pátrací skupiny, které prostor prohledávaly. Terén byl místy opravdu náročný, jelikož bylo hodně sněhu, lesní terén s polomy, skály a strmé srázy. Někteří zapadali po kolena až po pás do sněhu, někteří s výhodou používali sněžnice. Hledání proběhlo úspěšně. Všichni byli nalezeni. U některých to trvalo pár minut, jiní si v lese pobyli – nejdéle hledaná osoba venku strávila 75 minut.

Pes, který pohřešovanou osobu našel, ohlásil nález štěkáním. Zůstal u osoby do příchodu psovoda a byl odměněn za dobře odvedenou práci. Některý ze psů měl jako odměnu masíčko, jiný hračku. Když pes hledaného našel, měli z nálezu radost oba dva. Psi byli perfektně vycvičení, hodní, obdivujeme práci kynologů-psovodů. Též jsme se mohli seznámit s využitím moderní techniky GPS, kde každý může být vybaven vysílačem a můžou být analyzovány trasy prohledávání.

Po skončení pátraní se všichni přišli ohřát a dát si připravené občerstvení na naši základnu. Byly připraveny párky s chlebem, tatranky, čaj, káva, grog, svařák, pivo atd. Ve vytopené hasičárně se sedělo velice příjemně. Na závěr došlo k poděkování všem zúčastněným spolkům a zhodnocení velmi povedené a úspěšné akce. 

Tímto děkujeme psovodům za možnost zúčastnit se parádního cvičení, kterého jsme mohli být součástí. Též děkujeme hasičům z Hostinného, kteří dorazili se svou technikou, která skvěle pomohla v našem kopcovitém a zasněženém terénu. Bez ní by to tak snadno nešlo.