dřevosochání v horní branné – 24.6.2017

Obec Horní Branná pořádala v zámecké zahradě Malé Hornobrannské dřevosochání, při kterém místní sochař pan Honců vytvářel postavy, které budou zdobit betlém na zámeckém nádvoří během adventu. Náš sbor byl pozván, aby ukázal a předvedl svou techniku.

Sraz členů, kteří se akce účastnili, byl v sobotu ve 12 hodin v hasičské zbrojnici, abychom připravili a zapojili Stratílka za Avii a naložili ruční stříkačku a další vystavované věci. V půl jedné se vyrazilo směr Horní Branná.

Na místě jsme postavili stan se zázemím, rozložili naše nové informační banery o sboru a Stratílkovi. Před samotný stan jsme vystavili techniku podle stáří: ruční kovaná stříkačka, Stratílek s praporem sboru, motorová stříkačka PS 12, vodní čerpadlo a zásahové vozidlo Avie. K vyzkoušení jsme připravili zásahový oblek s přilbou, rukavicemi a obuví.

Program dřevosochání byl již od středy, kdy pan Honců průběžně sochy vytvářel. V sobotu už od 9 hodin bylo možné si vyzkoušet biatlon či si zacvičit s dětmi na hudbu nebo vyběhnout do přírody s posilováním.

Po obědě program pokračoval vystoupením dětí ZŠ a MŠ Josefa Šíra, ukázkami modelů AVZO Horní Branná, které probíhaly u rybníka. Dále bylo možné shlédnout myslivecké trofeje MS Sovinec nebo si vyzkoušet lukostřelbu s místním klubem ARNI Valteřice. Také nesměla chybět ukázka hasičské techniky. První na řadu šla mládež se svými požárními útoky. Mladším i starším žákům se útok povedli a sklidily velké ovace. Poté jsme nastoupili my s naší chloubou sboru Stratílkem. Petr Tomáš komentoval průběh útoku a nezapomenul ani na zajímavosti o historické motorové stříkačky. Poprvé jsme zde vyzkoušeli originální historické proudnice B ke Stratílkovi. Proud dosahoval takové výšky, že bychom krásně přestříkli i střechu zámku. Samy jsme byli mile překvapeni, co obě proudnice dokážou. Proud ze Stratílka do proudnic dosáhl 11-ti barů. Vůbec to není špatný výko, na to, že má v rodném listu zapsán rok 1936. Největší úspěch u dětí měla naše historická ruční stříkačka a džběrovky. S těmi si děti vyhrály nejvíce.

Po celou dobu konání akce bylo zajištěno občerstvení a živá hudba zdejších ale i přespolních kapel. Po 19 hodině se konalo překvapení s názvem:  ,,Možná přijde i kouzelník aneb to nejlepší nakonec.“ Kdy Valteřická a Hornobrannská děvčata nacvičila vystoupení na známé hity např. ze Slunce, seno… nebo Poupata. Sklidila velké ovace a muselo se opakovat.

Po vystoupení jsme se vrátili na základnu. Následoval úklid a příprava zásahového vozidla.