Hasičské slavnosti Litoměřice 2022

Po dlouhé pauze jsme vyrazili do Litoměřic na VII. celorepublikový sraz hasičstva spojený s výstavou hasičské techniky ve dnech 10.-11. června 2022. Tentokrát jsme sebou vzali i ruční koněspřežnou stříkačku R.A. Smekal. Samozřejmě nechyběla motorová stříkačka Stratílek. Se Smékalkou jsme se přihlásili na losování o koně. Tajně jsme doufali, že se budeme moci projet po litoměřickém náměstí na Smekalce.

Vyráželi jsme již ve čtvrtek navečer. Samotné nakládání zabralo dost času, přeci jen jsme vezli velice vzácný náklad. Nesmělo se nic podcenit. Stratílka jsme museli na samotném vleku zvednout hevery a sundat kola. Základní výprava čítala devět členů, dvě auta, dva vleky, dva exponáty, jeden prapor, tři bannery, dva pivní sety, jeden stan, dva sudy, dvě pípy a spousta zavazadel. Auta plně naložená.

Něco po čtvrt na sedm vyrážíme směr Litoměřice. Na palubě obou aut je dobrá nálada, vědomi si velkého a těžkého nákladu nikam nepospícháme. Cestou jsme udělali tři menší zastávky a před půl desátou parkujeme před litoměřickým výstavištěm.

U organizátorů vyzvedneme potřebné papíry a jelo se vykládat na výstaviště. Panuje tady čilý ruch, přijíždějí ostatní sbory a  vykládají své poklady. Chvilku nám to dalo. Příprava na zítra je hotová a můžeme se ubytovat.

Přejezd do stanového městečka. Čeká na nás vojenský stan s plachtou na zemi. Vyložíme věci sezení a konečně si dáme pauzu.

V pátek ráno krásně svítí sluníčko. Po ranní hygieně vyrážíme směr výstaviště na snídani a samozřejmě připravit naši expozici.

V devět hodin se otevřely brány výstaviště a do areálu začaly proudit děti. Průběžně jsme se střídali u našeho stanoviště a kdo zrovna neměl službu obhlížel další exponáty nebo šel navštívit spřátelené sbory.

Počasí přálo a bylo dost teplo. Po čtvrté hodině proběhl před pódiem slavnostní nástup praporečníku a stužkování.

Na sobotu byl naplánován slavnostní průvod. Dorazili další členové. Zase nás bylo víc. Bohužel jsme včera již věděli, že do průvodu půjdeme bez Smekalky. V losu o koně jsme neměli štěstí. Tak třeba příště. Slavnostně oblečeni v uniformách s novou cedulí jsme vyrazili na náměstí.

Na náměstí už hrála Ústřední hudba AČR. Slavnostní nástup všech sborů, projevy jednotlivých funkcionářů, vystoupení mažoretek. Na závěr samozřejmě průvod hasičské techniky a jednotlivých sborů před tribunou. Bylo to krásné. Nedá se to popsat. Lepší je se na to kouknout. Kompletní video možno shlédnout zde
Hasičské slavnosti Litoměřice 2022 – Slavnostní nástup, přehlídka a průvod -záznam.
(v průvodu jsme vidět v čase 2:00:48)

Takto jsme došli až na výstaviště. Poslední fotky v uniformách. Všichni jsme se rádi převlékli do něčeho lehčího.

Výstaviště se poměrně zaplnilo návštěvníky. Bylo se na co dívat.

Oficiální fotogalerii je možné shlédnout zde http://www.hasicskeslavnosti.cz/fotogalerie/

Pak už nás čekal pouze večerní program na Lodním náměstí a Hasičská fontána.  Fontánu jsme letos sledovali z druhého břehu a bylo to úchvatné. No posuďte sami.

Neděle byla vyhrazena na balení a odjezdu domů. Cestou ještě kulturní zastávka na zříceninu hradu Jestřebí.

Díky všem za účast. Bylo to fajn a těším se za tři roky znovu.

Cestou zpět do Krkonoš jsme navštívili zřícenu hradu Jestřebí 319 metrů nad mořem. Odtud byl krásný výhled na Máchův kraj.