Setkání hasičské techniky – u příležitosti 135 let SDH Valteřice a 81 let Stratílka – 19.8.2017

Setkání hasičské techniky proběhlo u příležitosti 135 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Valteřicích a 81 let od výroby kolové motorové stříkačky Stratílek, která byla vyrobena v roce 1936 firmou Václava Ignáce Stratílka ve Vysokém Mýtě. Oslavy jsme pojali formou setkání historické hasičské techniky a všech, kterým je hasičina blízká. V návaznosti na setkání Stratílků ve Vysokém Mýtě v loňském roce jsme chtěli představit i více techniky od této firmy, která pro hasiče znamenala spolehlivost a výkonnost při zdolávání požárů. Toto se nám částečně povedlo, i když původní očekávání byla optimističtější. Nakonec, i přes dovolenkové období, se sjelo pět stříkaček od výrobce V. I. Stratílka.

Stratílci nebyly samozřejmě sami, se svojí historickou technikou dorazily také sbory z okolí. Jednalo se jak o výrobky následovatele V. I. Stratílek již pod názvem THZ, tak i o firmy Smékal, Mercedes Benz, Tatra a jiné.

Po celé odpoledne probíhaly ukázky funkčnosti téměř všech vystavených stříkaček od ručních, přes parní až po motorové, a bylo tak možné porovnat vývoj této techniky v několika desítkách let.

Na závěr ukázek předvedly děti z Horní Branné požární útok, ve kterém soutěží na pohárových a dalších soutěžích pro děti. Viděli jsme útok v podání mladších žáků (6 -11let) a starších žáků (11-15let).

Pro návštěvníky oslav jsme připravili pro pobavení tombolu, která měla velký úspěch. Výherci si například odnesli  sadu kol (balík coca coly), 3D puzzle (strouhanka), loveckou sadu (plácačka na mouchy a pastička na myši) a jiné zajímavé ceny 🙂

Po skončení všech ukázek a losování tomboly proběhla zábavná soutěž pro tříčlenná družstva jak ze zúčastněných sborů, tak i obecenstva. Soutěž měla několik úkolů a byla vyhlášena pro kategorii děti a dospělí. Na začátku soutěže se jelo ve třech na jednom páru lyží, pokračovalo se jízdou na trakaři a překonáním překážky, dále se stříkalo z ruční stříkačky na terč a finálová páska byla vypití piva/malinovky metrovým brčkem. Všichni zúčastnění i přihlížející se velice bavili.

Pro děti byl celé odpoledne připraven dětský koutek s malováním na obličej, skákacím hradem, foto rámečkem, a několika hrami nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Po vyhlášení výsledků soutěže a oficiálním ukončení s předáním upomínkových předmětů jednotlivým sborům začala hrát rocková kapela Žold z Víchové nad Jizerou. Kapela hrála pro radost všech, kteří vydrželi a chtěli posedět při dobrém občerstvení, kterého bylo po celé odpoledne dost a dost.

Na závěr, asi v půl osmé, ještě proběhla hasičská fontána při hudebním doprovodu.

Rádi bychom i zde poděkovali jak těm, kteří se na přípravě akce podíleli tak i těm, kteří přijeli jak s technikou, tak i návštěvníkům, pro které byla akce připravena.

Zúčastněné sbory:

Technika firmy Václava Ignáce Stratílka – Vysoké Mýto, rok založení firmy 1899

SDH Valteřice – hasičská motorová stříkačka Stratílek r.v.1936 a přenosná motorová stříkačka PS8 r.v.1969

SDH Křičeň (Pardubický kraj) – hasičská motorová stříkačka Stratílek

SDH Levínská Olešnice – hasičská motorová stříkačka Stratílek r.v.1933

SDH Benecko – přenosná motorová stříkačka Stratílek PS8

SDH Františkov – ruční sundavací stříkačka Stratílek

Ostatní zúčastněná technika

SDH Horní Branná – koněspřežná ruční stříkačka horského typu f. R.A.Smékal-Čechy pod Kosířem, motorová stříkačka DS16

SDH Dolní Branná – motorová stříkačka na podvozku

SDH Dolní Štěpanice – koněspřežná ruční stříkačka horského typu

SDH Kruh – Požární automobil Mercedes Benz L-1500/S

SDH Roztoky u Jilemnice – Parní stříkačka f. R.A. Smékal Praha Smíchov

SDH Jablonec nad Jizerou – motorová stříkačka DS16 SDH Křižlice – ruční sundavací stříkačka R.A.Smékal, hasičský automobil Tatra 805

SDH Osečnice (Orlické hory) – bez techniky

Celkem 13 sborů, a 15ks techniky

Odkazy na fotografie a video

http://hory200.rajce.idnes.cz/Setkani_hasicske_techniky_-_Valterice_19.8.2017/

http://studiodoma.rajce.idnes.cz/Valterice_-_SDH_Setkani_hasicske_techniky_2017/

text: Petr Tomáš