OSLAVY 140. VÝROČÍ SDH JABLONEC NAD JIZEROU

18.7. 2015

Obdrželi jsme pozvánku na oslavy 140. výročí založení SDH v Jablonci nad Jizerou. Rozhodli jsme se pozvání přijmout a účast jim tak oplatit (byli u nás na našem výročí) i s malým sudem piva.

V deset hodin byl sraz na hasičárně. Sešli jsme se ve složení: Miloslav Šír, František Jiroutek, Dominik John, David Paulů a Marie Klementová. Jakub Vondrouš s přítelkyní dorazili až na místo konání oslav.

Na místě jsme vystavili Stratílka a chystali se k slavnostnímu průvodu. Průvod vyšel v čele s bratrem Františkem Javůrkem z Jablonce nad Jizerou, který byl oblečen v dobovém úboru a přilbicí následovaný skupinou s čestnými prapory. Poté následovali mažoretky, živá hudba a účastníci ostatních sborů. Průvod vedl od hasičské zbrojnice na náměstíčko a zpět. Následovalo poděkování všem zúčastněním sborům a velel se rozchod.

Další na programu byly ukázky mládeže z Jablonce nad Jizerou. Předvedli nám požární útok CTIF, štafetu požárních dvojic a požární útok. Nechyběla ani ukázka slečny tančící se psem na hudbu. Všichni jsme koukali, jak má slečna pejska zvládnutého, jak poslouchá její pokyny. Odnesla si velký obdiv diváků a potlesk.

Poté přišla řada na nás. Předvedli jsme útok s naším Stratílkem. Ukázka měla opravdu velký úspěch. Svou techniku předvedli i hasiči z Horní Branné se svou čtyřkolkou a parničku předvedli hasiči z Roztok u Jilemnice.

Během dne se přijeli podívat ještě další naši členové – bratr Jiří Kubát starší a Barbora Vondroušová s přítelem.

Odpoledne se o větší pozdvižení postarala parní lokomotiva, která jela z Jilemnice do Rokytnice nad Jizerou a zpět. Dnes už je to rarita vidět parní lokomotivu na kolejích. Vyjíždí jen při slavnostech.

Zpestřením byla netradiční soutěž pro hasiče i nehasiče. My jsme samozřejmě nesměli chybět. Běželo se v tomto složení a v těchto disciplínách:

Start Mája – chůze na chůdách, druhý úsek Dominik – rozhození hadice a smotání, třetí úsek Franta Jir. Valení či nesení balvanu (FRANTIŠEK BALVAN ODNESL!!!), David P. – pití piva a na posledním úseku Míla Šír.ml. – palicí posouval železný klín. Pozn. Balvan byl nesen už jen jedním sborem, jinač všichni valili balvan – bylo nám odečteno 10 s z celkového času 🙂

V této netradiční soutěži jsme vybojovali krásné 3. místo z osmi.

K večeru měly vystoupení ještě ženy z Roprachtic. Nádherný kankán. Mužská část obecenstva ani nedutala a tajil se jim dech. Samozřejmě dámy sklidily velký potlesk.

Po celý den hrála Krkonošská dechovka. V 18 hodin nastoupila country skupina, která hrála opravdu skvěle a od 21 hodin hrála rocková skupina ADAPTACE. To byl opravdu nářez.

A naše hodnocení? Akce byla velmi povedená, počasí přálo až na krátkou bouřku, která se přehnala. Určitě se budeme těšit na další pozvání od místních hasičů.