PS8

Tato stříkačka byla ve sboru již před několika desítkami let, kdy ještě bylo jako výjezdový automobil Tatra 805, součástí tohoto vozidla byla po čas GO Stratílka také PS8. Bohužel se tato stříkačka nedochovala.

Tím, že se jedná též o pokračovatele továrny Václava Ignáce Stratílka z Vysokého Mýta, tak při jednom setkání ve Vysokém Mýtě došlo na stříkačku PS8. V rychlosti jsme se podívali po inzerátech a jedna byla k mání, dokonce nebyla daleko, pouze v Ostroměři, psal se rok tuším 2009. Jednalo se o nevyužívanou tovární stříkačku, dle odhadu používanou několik hodin, ale i tak se na ni zub času podepsal. Nebyla sice koupena přímo sborem, ale nadšencem, který ji zakoupil k již vlastněné sekačce Stratílek. Nakonec ale přece jen po delším čase ve stodole a v garáži skončila ve zbrojnici.

První ukázka a vlastně i ostrá zkouška byla na rodácích v roce 2010. Stříkačka měla být pouze vystavena, maximálně nastartována pro její nezaměnitelný zvuk. Nakonec došlo i na ukázku s vodou, kdy mě Míla přesvědčil, ať zkusím co se v ní ukrývá. Napoprvé mě až překvapila, takže mě zkropila od pasu dolů. 🙂

Poté chvilku odpočívala a čekala na svoji příležitost, přeci jen soutěže s touto technikou nebyli a kde jinde ji ukázat než na nějaké slavnosti. V roce 2012 sbor slavil 130 let, a tak i PS8 byla provětrána. Ukázka musela být přerušena, protože přestala chladit, zadřít ji by byla škoda.

Po rozebrání se několik let skrývala pod plachtou v garáži a různě se přemisťovala. Impulzem pro znovu složení a zprovoznění, které trvalo pouhé 2 hodiny, byla soutěž těchto strojů v nedaleké Bukovině kde jsme se zůčastnili druhého ročníku. Samozřejmě, že bylo třeba trošku natrénovat ovládání.

Samotný závod měl nezapomenutelnou atmosféru, zúčastnilo se družstvo mužů a žen.

Více o první soutěži s PS8 – Sky Run Fighter 2017

Soutěž nás tak nadchla, že další ročník už běžely dvě družstva mužů.

Sky Run Fight 2018

Takovéto soutěže nás baví, jde o zručnost a hlavně zábavu, i když pěkné umístění potěší, není to nejdůležitější. Už se těšíme na další ročník, případně podobná klání s naší PS8.

V plánu je též i renovace této stříkačky, ale pevný termín není stanoven, každopádně to musí být mezi soutěžemi. 😉

Závěrem několik technických detailů:

Typ
Provedenípřenosná motorová stříkačka
Rok výroby1976
VýrobceTHZ Vysoké Mýto
Rok renovace
MotorSM 31 – 2 válcový, 2-taktní
Obsah1140 ccm
Vrtání92 mm
Zdvih85 mm
Výkon30 k při 3000 ot/min
Chlazenívodou z čerpadla
Startovánípákou
Spotřeba13,5l / hodinu – plný výkon
SvíčkyPAL 175, M14x1,25
KarburátorJikov 30 LOH-O-33
ČerpadloH 800 – původní konstrukce Stratílek
dvoustupňové, vysokotlaké
Výkon800 l/min při 800 kPa
Vývěvaplynová na nespálené plyny (vyřazením jednoho válce)
Sáníhrdlo A110
Výtlak2x, spojky B75
Rozměry850 x 540 x 850 mm
Hmotnost160 kg
– zakoupena po jednom setkání ve Vysokém Mýtě do soukromého vlastnictví s umístěním ve zbrojnici