Stratílek

Psal se rok 1936 a ve sboru bylo rozhodnuto o nákupu nové stříkačky, doba tomu chtěla aby to byla již stříkačka motorová. Volba padla na již zavedenou továrnu z Vysokého Mýta pana Václava Ignáce Stratílka. Tím, že se stříkačky vyráběli na zakázku byla stříkačka objednána dne 27. 6. 1936, dne 26. 9. 1936 dodána a následně 28. 9. 1936 vyzkoušena jak dokládá záznam.

Během služby u sboru byl Stratílek využíván nejen pro činnost sboru v rámci ochrany majetku, ale družstvo mužů i žen se s ním zúčastňovalo hasičských soutěží.

Několik dobových fotografií bohužel z blíže neznámých let.

Po několika letech ve sboru došlo ke generální opravě stříkačky Stratílek ve Dvoře Královém nad Labem a celá byla přestříkána do khaki barvy, naštěstí původní lak nebyl odstraněn a zůstaly pod ním i nápisy. Bohužel tato oprava byla nejspíše jen na oko. Po GO z důvodu rozprašování na proudech nebyla závada odstraněna až obchodní zástupce Stratílka tuto závadu společně se strojníky odstranili. Při GO nebyla vrácena drobná součástka do čerpadla. 🙁

Během provozu probíhali zkoušky stříkačky (dle pamětí strojníka Jirky Kubáta):

„zkouška stříkání ze septiku kravína ve Valteřicích pro provedení 1. zásahu“

„zkouška ze septiku u bytovky“

„čerpání ze studny u Učených, kdy po hodině chodu čerpadla poklesla hladina vody pouze o cca 20cm!“ – tak silný byl pramen této studny, bohužel rok nedochován

„tehdejší starosta nařídil po dostavbě požární nádrže na hořením konci u Mejsnarů tuto nádrž naplnit vodou z koupaliště, vodu tlačil Stratílek sám!“ – pro info, vzdálenost cca 620m a převýšení cca 60m dle map, ale nataženo muselo být daleko více hadic i proto, že trasa je pouze odhadována a hodně idealizována.

V roce 1977 kdy byla do sboru zakoupena modernější hasičská přenosná stříkačka PS12 se Stratílek uložil. Jeho poslední strojník Jirka Kubát se i přes příkaz odevzdat stříkačku požární inspekci Stratílka nevzdal se slovy: „Dokud budu strojníkem, Stratílek zůstane v hasičárně“ však taky byl koupen za peníze občanů, nikoli obce či státu, nezapomínal na něj a pečlivě jej opečovával. Protáčel, mazal, ale bohužel na stříkání dlouhá léta nedošlo. Stále byl v koutku hasičské zbrojnice v suchu, ale důležité je, že zůstal u sboru.

Vše se změnilo příchodem nové generace v letech 1998-1999. Při schůzích a hovorech se staršími členy jsme byli zvědaví co ta stříkačka v rohu umí. A tak slovo dalo slovo a Jirka K. s námi šel do zbrojnice. Stratílka jsme vytáhli, oprášili a více jak dvě hodiny střídavě točili klikou, rozebírali a skládali karburátor, vyndávali a měnili svíčky…. Ruce bolely, ale nevzdávali jsme to… Hlavní role se chopil Míla a zatím u toho zůstal… To bylo radosti, když motor po takové dlouhé době naskočil a roztočil se a my slyšeli jeho zvuk… Samozřejmě jsme netrpělivě čekali na chvíli, kdy vývěva zavodní čerpadlo a z hadice začne stříkat po dlouhých letech voda. K obdivu všech to šlo až překvapivě hladce.

Po drobných opravách a výměně drobností již fungoval bezchybně, motor naskakoval na otočení klikou a s obsluhou se Míla skamarádil. Pomalu jsme se rozjížděli na různé setkání a oslavy v okolí. Po oslavě výročí založení sboru v Jilemnici v roce 1999 jsme se dokonce rozjeli poprvé do Vysokého Mýta ukázat Stráťovi rodné město. Tehdy ještě v khaki barvě, v roce 2001 následoval druhý ročník Hasičských slavností, kterých jsme se zúčastnili poprvé, poté již pravidelně.

Po krásných zážitcích z těchto setkání bylo rozhodnuto dát stříkačce svoji původní krásu. Naštěstí nemuselo být více zasahováno do mechanických částí, šlo pouze o stránku vzhledu. Několik vrstev barev dokonale chránilo jak kovové tak mosazné části a stačilo pouze očistit a lakovat, i to dalo spoustu práce a celá stříkačka byla demontována a po nalakování zpět skládána po dílech.

Po několika stovkách odpracovaných hodin byla výsledkem krásná stříkačka. Největší podíl na tom měli na foto z leva – Zdenda John, Fanda Jiroutek, Míla Šír a Petr Jon st.

Poprvé byla ve sboru představena po renovaci při jarní brigádě na čarodějnice.

Renovace byla směřována k účasti na 3. Hasičské Slavnosti v roce 2004, kde už měl být Stratílek v původní kráse. To se povedlo a odjeli jsme jej vystavovat. Přineslo nám to spoustu přátel, nových zážitků a krásných chvil. Od té doby nechyběl zatím na žádných Hasičských Slavnostech ani setkání Stratílků ve Vysokém Mýtě.

Ukázka Stratílka na Hasičských slavnostech v Litoměřicích v roce 2010

Ve Vysokém Mýtě se pravidelně potkáváme i s vnukem zakladatele továrny panem Vlastimilem Stratílkem (pán ve žluté bundě). Níže několik fotografií z Vysokého Mýta.

Sestřih ze setkání Stratílků ve Vysokém Mýtě 2011 včetně útoku dětí s naším Stratílkem

Dokonce jsme jednou byli i za hranicemi České Republiky v polské Karpaczi, kde měl i ukázku.

Na oslavu Stratílkových 75let jsme uspořádali akci s názvem Voda na Vrbičku. Jednalo se o dálkovou dopravu vody historickými stříkačkami, kde každá obstarávala úsek dlouhý cca 200 m. Voda se dopravovala z místního koupaliště až na kopec nad vesnicí s názvem Vrbička, trať měřila cca 1.100 m se 130 m převýšením. Na konci byl oslavenec a tlačil vodu 250 m daleko a na konci byl výstřik za pomocí dvou proudů C.

Též je ozdobou každé oslavy a nestydí se ani ukázky hasičského útoku se startem ze základny, samozřejmě, že s motorem v klidu. Motor se startuje až po odstartování.

Stříkání pěny na dětském dni 2012
Ukázka Stratílka v Martinicích na oslavách r. 2019

Na závěr několik nasvícených fotografií původní funkční lampou, která je součástí stříkačky.

Závěrem několik technických detailů:

Typ323
Provedenídvoukolová motorová stříkačka
Rok výroby1936
VýrobceV.I.Stratílek Vysoké mýto
Rok renovace2004
Motororiginál Stratílek
Obsah1.800 ccm
Výkon32 hp
Chlazenívodou z čerpadla, výměník v olejové vaně
Ventilový rozvodSV
Zapalování Bosh
DynamoBosh 6V
Startováníklikou
Čerpadlooriginál Stratílek, třístupňové
Výkon1.250 l/min
Vývěvalamelová, rychlovysávací
Sání2x, šroubové spojky
Výtlak2x, šroubové spojky, redukce na B
ohřívací těleso
– tato stříkačka byla výsledkem všech předcházejících Stratílkových zkušeností.
– lampička pro strojníka s navijákem pro nasvícení kolem stříkačky
– originál pneu Baťa
– plně funkční, ukázky při oslavách V.Mýto, Litoměřice a další v okolí
– na titulní stránce knihy „Hasičská výroba ve Vysokém Mýtě 1899-1985“
autor Petr Motl a kol.
– na pamětním listě k příležitosti setkání Stratílků ve V.Mýtě v r. 2011
– v r.2011 při oslavě 75 let tlačil vodu cca 250m do kopce jako poslední článek dálkové dopravy vody