R.A.Smékal

Ruční stříkačky byli pro hasiče cenným technickým prostředkem při zdolávání požárů, stejně tak i u sboru dobrovolných hasičů bylo ujednáno a zakoupena ruční stříkačka sundávací od firmy R.A.Smékal Smíchov v roce 1898. Níže je možné nahlédnout do dobových ceníků, jak se takové ceny pohybovali.

Dlouhá léta tato stříkačka sloužila hasičům až v roce 1936 byla zakoupena motorová stříkačka z továrny na hasicí zařízení V.I.Stratílek. Ruční stříkačka byla různě uložena nejdříve v hasičských skladech ve vesnici a dlouhá léta byla různě po stodolách. Nakonec z bezpečnostních důvodů byla uskladněna nejdříve v hasičské zbrojnici vedle ostatní technika, následně na půdě zbrojnice a zde vyčkávala na svůj čas. Foto stěhování do zbrojnice níže.

Tím, že jsme měli už zrenovovanou stříkačku Stratílek, tak jsme se rozhodovali a sbírali odvahu pustit se do této stříkačky a opět ji vdechnout život. Původní plán z roku dokončení 2014, kdy jsme ji chtěli vzít s sebou do Litoměřic na hasičské slavnosti nevyšel. Bohužel, ale každá věc má svůj čas a nakonec po úspěšném zvládnutí renovace malé nalévací stříkačky autor této renovace udělil ten nejdůležitější impulz k tomu, aby se renovace rozeběhla. Prvotně se provedla kontrola stavu a naplánování postupu prací.

Na podzim roku 2016 se postupně začali práce na této stříkačce. Začalo se koly, ty si vzal na starosti dlouholetý mistr výcviku truhlářů Václav Vondrouš, konečný výsledek po očištění, sundání oráfování – nutná výroba téměř poloviny kol, bohužel dlouhou dobu stály v hlíně…

Když byla hotová kola, tak už to byla radost, kola jsme považovali za mistrovské dílo, ale za pomocí několika párů rukou šikovných členů se dílo podařilo. Následovalo rozebírání zbytku stříkačky, jak kozlíku, podvozku tak i samotné pumpy – srdce stříkačky.

Některé díly se museli po podpisu zubu času vyrobit nové.

Po kompletním rozebrání a rozhýbání všech částí se provedlo otryskání, odrezení a pomalu se připravovalo stříkání prvních dílů.

Veselejší to už bylo při prvním stříkání. Díly už začali dostávat svoji zašlou krásu a pomalu se rýsovala podoba…

Další stříkání bylo v duchu černé barvy, to bylo ke sklonku roku 2017, pomalu se to rýsuje…

Před finální montáží chyběl ještě jeden podstatný díl a tím byla vana, dno nebyl takový problém, nakreslit a nechat vysekat nebyl problém, horší to bylo s naohýbáním a nanýtováním vany, to byla opravdu precizní práce, ale Aleš s Dušanem již měli natrénováno z menší nalévací stříkačky a tak to zvládli bravurně a s pomocí několika silných rukou nýty přibývali.

Po nalakování všech dílů ještě bylo nutné nechat doladit poslední detaily. Linky jsme dlouho zvažovali udělat sami, nebo nechat profesionálovi. I přes některé odvážlivce padla volba na profesionála z nedalekých Martinic a volba to byla výborná. Po částech jsme mu díly odváželi a moc se těšili na to, jak jednotlivé díly prokouknou s linkami. A opravdu, i přesto, že vana byla jedna z posledních, investice jsme nelitovali a výsledek stojí za to.

Nezbývalo než se pustit do montáže. Začátkem roku 2018 to byl kozlík.

Zároveň druhá parta pomalu začala skládat srdce stříkačky – pumpu. Nová těsnění, nové manžety, namazat a už jen šroubovat.

Po zkompletování pumpy a suché zkoušky se již pumpa osadila do vany a kompletovala se celá stříkačka.

Konečně nadešel den, kdy byla celá stříkačka zkompletována a netrpělivě jsme očekávali první křest vodou. Tento den nastal 4.6.2018, vše jsme finišovali, aby jsme Smékalku mohli předvést na dětském dni.

Opatrně sundat stříkačku z podvozku, což chce trošku cviku, napojit savice s nově opleteným košem, napojit hadici a proudnici. K proudu nešel nikdo jiný než starosta sboru Vašek. Pumpovali jsme všichni, kdo měl ruce, fuška to je… ale dílo se podařilo a až na drobné korekce netěsností fungovala stříkačka po renovaci výborně.

První představení na veřejnosti mělo být na dětském dni ve Valteřicích včetně koní, nakonec pro nepřízeň počasí byla ukázka zrušena. První výlet pouze stříkačky bez kozlíku a podvozku byl do Křičně, následně celá souprava na oslavách v Kruhu a 100km pro Republiku v Horní Branné.

První veřejné vystoupení zrenovované stříkačky f. R.A.Smékal
100kilometrů pro republiku aneb 100let České republiky

První představení na domácí půdě bylo až o rok později, zato v plné parádě včetně koní a historických uniforem, které jsme nechali ušít během roku. Tentokrát to na dětský den již dopadlo.

Pro úplnost se ještě pracuje na kompletním hadicovém vedení, výroba nových spojek dle původní předlohy a následné navinutí hadic a renovace původního rozdělovače včetně proudnic.

Závěrem několik technických detailů:

Rok výroby1898
VýrobceR.A. Smékal – Praha Smíchov
továrna na hasičské nářadí, tkalcovna hadic, slévárna železa a kovů
Provedení stříkačkydvoukolová stříkačka sundávací s předním povozem bez per
Označení
(dle dochovaného ceníku)
čís. 101
Průměr pístu – cylindru
Počet pístů
110mm
2
Počet proudů1
Sací šroubeníoblý závit, kohout pro sání savice / sání z vany
Výtlačné šroubeníoblý závit, výtlak / zavřeno / plnění vany
Obsluha6 statných mužů
Rozměr vany – půdorys840mm x 630mm
Rok renovace2016-2018
Počet odpracovaných hodinnepočítaně
Technické parametry
– stříkačka spočívá na dřevěném rámu a umístěna na dvoukolovém voze z úhlového železa bez per s brzdou
– stříkačka má na rámu připevněn naviják na hadice
– vana nýtovaná z válcovaného či kovaného plechu
– spojení dvoukolky s předním povozem děje se pomocí vidlice a závory rychle a bezpečné
– stavba dvoukolky bez per – tzv. horského typu
– povoz přední pro 6 mužů, 3 sedí čelem vpřed a 3 sedí čelem vzad
– povoz přední opatřen jest svítilnami, brzdou, stupátky a navijákem na hadice
– pro zimní zásahy pořízeny dva páry lyží, kterými lze opatřit kola pro lepší dostupnost v terénu, dvě lyže mají brzdu
Zajímavosti