DĚTSKÝ DEN – NA DIVOKÉM ZÁPADĚ – 1.6.2019

1.6.2019

Od našeho zvláštního zpravodaje z Walter vilage. Při své cestě po divokém západě jsem se dostal až k jezeru Lido na řece Sovince. V údolí se zde rozkládá malebné Walter vilage.

Při vstupu mě přivítali dvě sympatické slečny v krásných šatech. Prý jestli chci být indián nebo kovboj. Nemohl jsem se rozhodnout, jak se mám jmenovat, a tak jsem dostal jméno Ohnivý Panter. Na hlavě čelenku s péry. Hned jsem se cítil jako Ohnivý Panter. Na cestu jsem dostal kartičku s tipy na zajímavá místa.

Cestou potkávám kovboje s lasem. Nabídl mi, že to také můžu zkusit. Neváhal jsem a už točím lasem nad hlavou. Není to vůbec jednoduché zkrotit laso, a ještě jím něco chytit.

Vybaven znalostmi jsem se vyrazil podívat do kaňonu. Abych mohl pokračovat dál, musel jsem na laně překonat tento přírodní úkaz. Pěkně jsem se zapotil, naštěstí mi pomohli místní domorodci.

Na kraji vesnice místní střílí z pušek. Chvilku je pozoruji, půjčuji se pušku a zkouším svoji mušku. Pár ran vedle a pak už se trefuji. Jedno lízátko je moje.

Nedaleko se žena snaží založit oheň, pomáhám ji postavit pěkné ohniště. Okolo si děti hrají na slepého indiána. Přibírají mě do hry a rázem také nic nevidím. S drobnými kolizemi projdu vytyčenou dráhu. Pěkně jsme se s dětmi nasmály, když jsem narážel.

Indiánské děti trénovali plazení po zemi, říkali tomu na válečné stezce. Zkusil jsem si to s nimi, nic lehkého, držet hlavu a zadek pěkně nízko, aby mě nikdo neviděl.

Dorážím k jezeru Lido a sympatický mladý převozník mě přepravuje na druhý břeh. Dostávám se do části, kde se rýžuje zlato. Zkouším štěstí a roztáčím pánev. Po chvilce se i mě na pánvi třpytí zrníčka zlata. Asi dostávám zlatou horečku.

Vyrážím do nedaleké prérie. Mam štěstí a vidím divoké stádo koní. Dokonce se můžu svést na zapůjčeném koni. Uháním prérii, co to jde.

Nedaleko vidím, jak si děti hrají u sloupu. Říkají tomu kohoutí zápasy. Utkávám se s místním kohoutem. Hned jsem schytal jeden zásah. Kryju se za sloupem a na druhý pokus se mi též podařilo zasáhnout.

Místní indiáni trénují střelbu lukem. Chtěl bych to také zkusit, ale nerozumím jim. Nakonec se s nimi domlouvám posunky a učí mě střílet. Nic lehkého to není.

Dostávám žízeň, a proto moje kroky vedou do místního salonu. Cestou potkávám divokého mustanga. Jde z něho strach. Místní se ho snaží osedlat, ale každého shodí. Zkouším se také udržet, ale je to nemožné. Mustang dovádí a padá každý.

Procházím kolem farmy a co nevidím, požár. Hned pomáhám hasit. Povedlo se a farma se podařila zachránit.

Konečně dorážím do místního salonu. Zkouším domácí buchty, malinovku na nealkoholické pivo. Osvěžen vyrážím do další části vesnice. Vidím tetovací salon, na obličej si nechávám namalovat lišku. Nádhera. Hned vedle salónu je zastávka kočáru, taženého dvěma koňmi. Nádherný pohled. Neváhám a nabídku na svezení přijímám. Jedu do nedaleké vesnice a zpět. Jízda byla skvělá.

Zkouším se orientovat podle indiánské mapy, moc mi to nejde. Přeci jenom trefím, kam chci dojít. Cestou potkávám místní popelky, jak přebírají fazole. Chvilku se u nich zastavím a pomůžu se tříděním.

A je to tady. Jako indián zasedám ke krávě a zkouším ji podojit. Holka naštěstí byla hodná a já mohl v klidu dojit. Co já dnes všechno nezažiju.

Nedaleko indiáni staví tepee. Zkouším stavět s nimi. Přeci jen jim to jde lépe od ruky. Hned vedle si děti hrají s prakem. Zkouší trefit plechovky. To musím zkusit. Jeden prak jsem ukořistil. Hned to zkouším, paráda, žádná plechovka se přede mnou neschová.

Místní děti tady mají zajímavé hry, hází podkovou na kůl. Vůbec mi to nejde. Desátou podkovou se konečně trefuji.

Nakonec usedám u ohně a opékám si hada na klacku, místní specialita. Dá se.

Z dálky slyším zvuk trubky a stále se blíží. Kolem mě projede hasičská stříkačka tažená koňmi. Hasičům to v bílých uniformách sluší. Jsou to fešáci. Hoří seno u stájí. Zastavují, sundávají ruční stříkačku a začínají hasit. Je to koncert, po deseti minutách je po ohni.

Na závěr celého odpoledne proběhla fontána na přilehlé louce. Nádhera.

Děkujeme všem sponzorům

OBEC HORNÍ BRANNÁ, BRILATECH s.r.o. VRCHLABÍ, KABLO VRCHLABÍ, KRVAK s.r.o. HORNÍ BRANNÁ, MASNA NOVOTNÝ VALTEŘICE, NÁSTROJÁRNA HRUBÝ HORNÍ BRANNÁ, ZEPO HORNÍ BRANNÁ, PAVLA EXNEROVÁ, ZDENA HAKOVÁ, RICHARD HAMÁČEK, TOMÁŠ HANUŠ, JIŘÍ HENDRYCH, ROMAN CHAROUZ, MUDR. JITKA KREJČOVÁ, MUDR. JIŘINA MACHOVÁ, DAVID PAVLŮ, DUŠAN PAVLŮ, RADEK POSPÍŠIL, JIŘÍ SOUKUP, VLADIMÍR ŠTURM