Pohádkový dětský den 3. 6. 2023

V sobotu 3. 6. 2023 se uskutečnil Pohádkový dětský den. Den plný českých a zahraničních hraných a animovaných pohádek. Celkem dvacet stanovišť s pohádkovými postavami a úkoly, které si mohly děti během odpoledne projít a užít.

Celé akci předcházely týdny příprav, které vyvrcholily poslední dny před začátkem dětského dne a pokračovaly od sobotního rána až do příchodu prvních dětí. Příprava dětského dne byla velmi intenzivní a časově náročná, chtěli bychom proto ještě jednou poděkovat všem, kteří se do organizace zapojili.

Děti začaly přicházet už před 14 hodinou a střídaly se na stanovištích až do půl šesté. Na startu je přivítala trojice pohádkových postav: Manka, Beruška a Maková panenka. Děti obdržely lístečky na zaznamenání splněných úkolů a mohly se vydat do světa pohádek. Měli jsme nachystaných celkem 20 stanovišť, každé tematicky spojené s jednou konkrétní pohádkou.

Na děti čekaly tyto pohádkové bytosti a tato stanoviště: Vodník, u kterého děti chytaly prutem z loďky rybičky. Popelka, které pomáhaly třídit luštěniny. Bob a Bobek, kterým se děti musely trefit míčky do klobouku. Pat a Mat, kteří děti učili ručně vyvrtat dírku a zatloukat hřebíky. Červené Karkulce pomohly přes les přenést košíček pro babičku, v lese na ně ale číhalo překvapení v podobě vlka. Opodál Červené Karkulky byl v lesíku schovaný Krakonoš s Hanče. Než je pustili dál, musely děti poznat kouzelné byliny a koření.

U Pejska a Kočičky na valše vypraly prádlo a pověsily ho na sušák. Čertíka Bobeše musely porazit v kostkách. Čertík měl ale z pekla štěstí a padali mu samé šestky. Zlatovlásce pomohly děti posbírat perličky v trávě, které poztrácela. U Tlapkové patroly si mohly děti zastříkat ze džběrovek na plechovky, jelikož nám přálo počasí a bylo celý den teplo, nebylo výjimkou, že děti ochladily vodou i sebe navzájem a kolemjdoucí.

Dalším bodem na pohádkové cestě byla Elza a Anna z Ledového království, kterým děti pomohly postavit sněhuláka Olafa. Kocour v botách pro malé závodníky připravil běh v holínkách a na děti čekal i kvíz, ve kterém musely uhodnout pohádkové postavy, pro ty větší byly připravené obrázky, podle kterých musely poznat pohádku.

Na cestě potkaly děti také loupežníka Rumcajse, který je naučil střílet ze vzduchovky. U čarodějnice z perníkové chaloupky si namalovaly perníčky, které si mohly i odnést a sníst. U víly Amálky si děti vyrobily z kytiček věneček na hlavu – tato disciplína měla úspěch především u děvčat. Krtečkovi děti pomohly sešít kalhotky a našít na ně kapsičky a knoflíky.

V našem pohádkovém dni nesměli chybět ani Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Široký si ustlal pod stromem a celý dětský den prospal. U Bystrozrakého prošly stezku se zavázanýma očima a Dlouhý jim připravil žebřík, po kterém musely děti vylézt, aby si na jeho konci vyzvedly překvapení schované v pytlíčku.  

Do našeho pohádkového světa zavítal i Večerníček – u něj děti s čepicí z novin na hlavě projely na koloběžce či odrážedle překážkovou dráhu. Navštívili nás i rytíři, kteří děti učili střílet z luku.

Po splnění všech úkolů nachystaných na pohádkové trase si děti vyzvedly osvědčení – Diplomovaný pohádkový specialista, sladkou odměnu a nějakou hračku.

Po celý den bylo pro návštěvníky připraveno občerstvení – naše členky napekly koláče a buchty a na místě se připravovaly palačinky, klobásy, párky v rohlíku a další pochutiny. Pro děti bylo k dispozici ještě malování na obličej, skákací hrad, pouťové houpačky, nebo dřevěný kolotoč mašinka poháněná šlapacím kolem a soustruh, který též byl poháněn kolem.

Po celý den nám přálo hezké počasí, hrála hudba a vládla příjemná atmosféra. K večernímu posezení pak u ohně zahrál pan Maralík na kytaru.

Celkem se našeho dětského dne zúčastnilo 170 dětí. Moc děkujeme všem dětem i dospělým návštěvníkům za hojnou účast, budeme se na Vás těšit opět za rok.