Turistický výlet Jablo-Val 30. září 2023

Nastal podzim a sním i již tradiční turistický výlet pořádaný hasiči. Výlet jsme naplánovali na sobotu 30. září, kdy jsme se ráno v 7,15 hod. sešli v Hrabačově na vlakovém nádraží. Nasedli jsme do vlaku směr Jablonec nad Jizerou, odkud jsme vyšli už pěšky kopcem na rokytnické vyhlídky na Stráži. Kopec to byl opravdu vydatný. Došli jsme k vyhlídkám a všechny čtyři (Ovce, Horník, Medvěd a Liška) si prošli.

Nejkrásnější výhledy byly z Lišky, která Vám ukáže Rokytnici jak na dlani. Dále také z Horníku, který ukáže druhou stranu údolí, a kde také pěkně foukalo. Krátce jsme se občerstvili na místních lavičkách. A pokračovali po žluté, cestou dřevosochání, kde jsou umístěné vyřezávané sochy, do Františkova. Ve Františkově jsme vyšli u místního kravína: Muzeum a galerie Starý kravín. Muzeum jsme navštívili. V patře je výstava panenek a dětských hraček, v přízemí pak expozice dřívějšího nelehkého života v Krkonoších. K vidění jsou nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, či sbírka hasičské techniky.

Poté jsme navštívili Penzion a restauraci U Hásků. Zde jsme si dali oběd před dalším stoupáním.

Další naše zastávka byla u Mikšů v Bratrouchově, kde jsme si prohlédli a poslechli orchestrion. A dali malé občerstvení. Pokračovali jsme dále do Stromkovic a křížovou cestou ke kapli Panny Marie. Mnozí se napili z léčivé studánky, která vyvěrá pod kapličkou. Došli jsme do Vítkovic v Krkonoších, dále do Křížlic a kopcem nahoru do Horních Štěpanic. Tam nás čekala další zastávka s překvapením v podání bramboráčků, které jsme dostali k pivu. Po lehkém občerstvení jsme šli kolem Štěpanického hradu zpět do údolí, kde nás čekal už poslední pátý kopec tohoto dne směrem do Valteřic. Vyšli jsme u kravína ve Valteřicích a sešli do naší hasičárny, kde na nás čekalo zasloužené občerstvení v podobě buřtíků a piva.

Počasí nám po celou dobu přálo. Zúčastnilo se 16 osob a jeden pes. Celkem jsme ušli 28,6 km a nastoupené metry 1131 metrů.