Hasičské odpoledne Horní Branná

Byli jsme pozváni na Hasičské odpoledne v Horní Branné pořádané 16.7.202. Naštěstí se počasí po několika dnech umoudřilo a toto odpoledne mohlo proběhnout. Postupně se sjížděla moderní technika, ale nechyběla ani technika historická.

Odpoledne začalo přivítáním všech, kteří dorazili. Byl to hasičský záchranný sbor z Vrchlabí a Jilemnice, místní dobrovolní hasiči z Horní Branné a dále dobrovolní hasiči z Valteřic, Dolní Branné, Poniklé, …

Co by to bylo za hasičskou akci kdyby chyběla historická technika. Ukázku provedli hasiči z Horní Branné se svojí ruční stříkačkou R.A.Smékal v dobových uniformách s komentářem všech činností, které k zásahu s touto stříkačkou patřili. Následovala ukázka naší motorové stříkačky Stratílek. Ukázali jsme různé typy proudnic, které máme, zajímavá je hlavně patentovaná stříkačka s označením Record od výrobce Stratílek Vysoké Mýto. Vše bylo doprovázeno komentářem. Následovala ukázka požárního útoku dětí z Horní Branné tak jak běhají při závodech hry plamen.

Následovala již ukázka moderní techniky, komentovaná ukázka vyproštění osob z havarovaného vozidla včetně asistence rychlé záchranné služby. Celé odpoledne bylo možné nahlédnout do vozidel hasičů s patřičným komentářem hasičů, kteří s technikou přijeli. Byl zde i automobilový žebřík, zájemci si mohli vylézt nahoru aby si vyzkoušeli jaké to je.

Následovala krátká přeprška, naštěstí vysvitlo opět sluníčko a odpoledne mohlo pokračovat. Pro děti byla připravena pěna, kterou nastříkali na louku hasiči z Dolní Branné. I přes nižší teplotu si ji náležitě děti užili a nejen ty.

Na závěr odpoledne proběhla soutěž Hornobranský hasič. Soutěž probíhala přes několik překážek a jak jinak, než v přilbě a dýchacím přístrojem na zádech. Po startu se musela připojit hadice na stroj a rozvinout, následně smotat, přenést těžké závaží cca na 20m. Přeskočit či přelézt bariéru, což bylo s dýchacím přístrojem náročné, chvílemi trošku komické. Poté vytáhnout a spustit závaží do prvního patra, transport osoby cca 10m, hammer box, překulování traktorové pneumatiky a cíl. Trať byla vyčerpávající, ale všichni ji zvládli, někteří rychleji, někteří na své možnosti, ale hlavně ve zdraví. Této soutěže se zůčastnilo několik hasičů, dokonce i několik žen a dětí, samozřejmě ve zjednodušené trati oproti mužům. Za náš sbor se zůčastnili: Petr Tomáš 1. místo, David Machala 2.místo, Dominik Jon 5.místo, Roman Učený 7. místo.

Ale hlavně jsme si celé odpoledne parádně užili. Děkujeme klukům z Horní Branné za parádní akci. Příště opět! 🙂