HASIČSKÉ SLAVNOSTI LITOMĚŘICE 2017

8.-11.6.2017
O samotném průběhu akce je vše krásně popsáno na oficiálních webových stránkách 2017-hasicske-slavnosti a proto jsem se rozhodl popsat Litoměřické slavnosti z mého pohledu. Je to pohled nováčka, který o předchozích ročnících pouze slyšel a vyjížděl s určitými představami. Už na začátku mohu prozradit, že skutečnost byla hodně vzdálená.

Čtvrtek
V tento den byl naplánován přesun na výstaviště. Samotnému odjezdu předcházela příprava vystavované techniky a ostatních věcí. Jeli jsme zásahovým vozidlem a samotného Stratílka jsme měli přikurtovaného na vleku. Na palubě byla dobrá nálada celou cestu a těsně před půlnocí jsme dorazili před hlavní bránu Litoměřického výstaviště. Po administrativních formalitách jsme mohli začít vykládat na výstavišti. Složili jsme všechny potřebné věci a náš poklad do pavilónu K. Na více už dnes nebyl čas. Nasedáme zpět do Avie a jedeme se ubytovat. Ubytování je ve stanech. Je nás dvanáct a dostáváme jeden společný stan s vojenskými lehátky. Naprostá paráda. Tady se organizátorům nedá nic vytknout. A to je noc. Uleháme do spacáku kolem druhé hodiny.

Pátek
První výstavní den. Stan se postupně probouzí, ranní hygiena. Umývárny se sprchovým koutem – naprosto v pohodě. Potkáváme známé z Martinic, Horní Branné a Jablonce nad Jizerou. Přemísťujeme se na výstaviště avií. Parkujeme u zadního vchodu. Samotná avie nám slouží jako úschovna věcí. Samotný kemp se přes den uzavírá. Jdeme na snídani, zaplatili jsme si all inklusive – snídaně, oběd, večeře. No a pak už příprava motorové stříkačky Stratílek a ruční stříkačky. Instalace čerstvě nových panelů. Jeden panel obsahuje informace o našem sboru a druhý o Stratílkovi. Nezapomínáme na zázemí pro nás, stoly a lavice. Samotná výstava začíná v půl desáté. Vyrážíme omrknout výstaviště. Člověk neví co dříve. Shlédneme ukázku řezání vodním paprskem zvaná Cobra, ukázku hasičského tanku, prohlídka nejnovějších Tatrováckých speciálů, vyproštění osob z nového vozu Škoda Superb. Obzvláště bylo zajímavé vidět nejnovější techniku na vlastní oči, speciální věci určené pro hašení v chemických provozech. Den utekl jako voda a výstaviště se uzavíralo pro návštěvníky.

Sobota
Na sobotu byl naplánován slavnostní nástup na Litoměřickém náměstí. Převlékli jsme se do uniforem a vyrazili i s praporem na náměstí, tam jsme se rozdělili. Petr Tomášů odešel na řazení praporů a my ostatní čekali na nástup. Na náměstí již bylo vše připraveno. Dorazila druhá skupina členů. A zase nás bylo víc. K dobré pohodě hrál orchestr hradní stráže a policie české republiky. Až tady si člověk opravdu uvědomí čeho je součástí, aspoň u mě to tak bylo. Samotný nástup sborů, slavnostní nástup praporů, projevy, vyznamenání vybraných praporů, přehlídka techniky zakončený průvodem sborů. Opravdu výjimečné. Chvilkami byl člověk i na měkko. Těžko se to popisuje, musí se to prožít. Ve slavnostním průvodu jsme se přesunuli na výstaviště, kde dále pokračovala výstava. Ještě jsme se stihli všichni vyfotit jak oficiálně (od pořadatelů), tak neoficiálně. Během zbytku dne jsme se různě střídali u našeho stánku, pokud by se chtěl někdo na něco zeptat. Člověk zde mohl potkat spoustu stejně zapálených lidí a samozřejmě se přiučit něčemu novému, ať o staré technice nebo i té nové. Celý program byl ukončen na lodním náměstí ukázkami záchraného sboru na vodě, ukázkou výkonných monitorů v akci (s průtokem 24 000 litrů za minutu), vodní fontánou na hudbu Bedřicha Smetany Má vlast – Vltava. Vše zakončil velkolepý ohňostroj. Opravdu stál za to.

Neděle
Jednoduše vše sbalit a bezpečně dojet domů, do Valteřic. Cestou jsme udělali několik zastávek, porta bohemika, navštívili jsme stejnojmennou vesnici Valteřice (u České Lípy). Bohužel tam hasiče nemají. Místní trochu překvapeně koukali na naše hasičské auto s nápisem HASIČI VALTEŘICE. Po čtyřech dnech jsme všichni byli rádi, že jsme doma. Ještě jsme připravili zásahové vozidlo k výjezdu a šlo se domů.

Počet návštěvníků: necelých 27.000 za oba dva dny oslav
Počet vystavujících sborů: 250
Počet kusů techniky: 300 ks
Počet hasičských praporů na nástupu: 121 ks
Nejstarší stříkačka: SDH Drahenice (1807)
Nejstarší automobil: Praga České Budějovice (1915)
Počet koňských spřežení: 17, z toho 9 přivezených samotnými sbory
Počet dárců kostní dřeně: 108 osob

Co říci závěrem. Mám jenom samá pozitiva. Díky organizátorům, skvěle připravené. Jsem rád, že jsem mohl být u toho.
RoUc

Foto od pořadatele http://hasicskeslavnosti.rajce.idnes.cz/