VÍCHOVSKÝ POHÁR 2016

24. 9. 2016

Poslední víkend v září se ve Víchové nad Jizerou konala hasičská soutěž tzv. Víchovský pohár, s losováním pozic. Po zkušenosti z minulého roku, kdy jsme se soutěže zúčastnili poprvé a užili jsme si ji s legrací a pobavením, jsme neváhali a vyrazili soutěžit. Letošní ročník byl spojen s výročím 135 let založení SDH Víchová nad Jizerou, proto jsme byli požádáni o vystavení naší hasičské stříkačky Stratílek. Slavnost jako taková se nekonala, Víchovští hasiči pouze příjemně zpestřili soutěžní den. Zahájení soutěže bylo ve 14. hodin a okolo 14.30 se začalo soutěžit. Jak jsme znali pravidla již z minulého roku, základnu jsme si mohli připravit dle svého a před nástupem na start si každý vylosoval náhodou pozici, jinou než na kterou je normálně zvyklý. Naše ženy běžely v následujícím složení: Mája – stroj, Jana (béčka) – savice, Verča (proud, stroj) – koš, Iva (savice) – béčka, Bára (rozdělovač, koš) – rozdělovač, Pája (proud, rozdělovač) – proud, Renata (koš, béčka) – proud. A muži: Vojta – stroj, David M. (rozdělovač) – savice, Dušan – koš, Dominik (béčka) – béčka, Fanda (rozdělovač, proud, koš) – rozdělovač, Petr J. ml. (proud, rozdělovač) – proud, Petr T. (savice) – proud. Po vylosování pozice jsme měli pár vteřin na vzpamatování, rozkoukání, pochytání pár rychlých instrukcí a už jsme stáli na startu. Rozběh žen i mužů byl úspěšně dokončen. Ženy skončili na 5. místě (z 6 zúčastněných) s časem 60,63 vteřin a muži na 8. místě (ze 14 zúčastněných) s časem 34,45 vteřin.

Stratílek byl po celé odpoledne k dispozici divákům, kteří si jej mohli prohlédnout ze všech stran. Po odběhnutí vše soutěžních družstev, byla vyhlášena výzva – Stratílek vs. ruční stříkačka, kterou tu vystavovali hasiči z Křižlic.. Jednalo se o klasický útok, pouze mašina byla vyměněna za Stratílka a ruční stříkačku. My provedli útok se sešroubováním savic. Hasiči z Křižlic sací vedení měli už připravené Souboj byl velice napínavý a rozhodnutí o vítězi bylo trochu sporné. Ruční stříkačka měla sice dříve vodu na proudnici a lepší čas na prvním terči, avšak nastříkání obou terčů trvalo déle. Časy na terčích ruční stříkačky byly v čase 1 min. a 51 s, a Stratílku pak 1 min. a 45 s. Podle klasických pravidel, kdy musí být nastříkány oba terče, zvítězila tedy naše stříkačka Stratílek.

Celou sobotu nás doprovázelo sluníčko a příjemné teploty Babího léta, přičemž jsme si vše skvěle užili s hromadou legrace. Po celý den soutěž hudebně doprovázel DJ, který nás bavil až do večerních hodin. Jelikož se žádná oficiální zábava nekonala a téměř žádné sbory tu večer nezůstali, pobavili jsme se sami tak, jak jsme zvyklý a opět jsme odjížděli jako poslední.