Dětský den povolání a řemesla

Z pohledu dětí

Od hasičárny nasměroval děti Soptík pod skok. Děti a jejich doprovod dostal základní informace, vyfasovali vak na puzzle a kartičku ke stanovištím. Na děti čekalo dvacet stanovišť, kde si mohli vyzkoušet jednotlivá povolání. Z každého stanoviště si odnášeli jeden dílek ze skládačky.

Pro představu, co si děti mohli zkusit:
Farmář – dojení krávy. Hasič – za pomoci ručních stříkaček útok na plechovky. Maminky, tatínkové, babičky a dědečkové se zapojili také při pumpování. Zdravotní sestra – ošetření základních poranění za asistence sestřičky. Elektrikář – zapojení jednoduchého obvodu, jistič, vypínač, svorkovnice, žárovka, motorek. Vše na baterky 🙂 Dřevař – zkouška práce s ruční pilou, řezání klády. Ukázka vybavení lesního dělníka. Ukázka těžké lesní techniky v akci. Lovec – tradiční lukostřelba, vyzkoušení si střelby z luku na terče. Zedník – seznámení se s nářadím samotného zedníka, postavení zdi z cihel. Pošťák – jak to chodí na poště, dopisy, pohledy, razítka. Děti si odnášeli pohled z dětského dne i s originálním razítkem. Řidič z povolání – poznávaní dopravních značek, slalom na koloběžce nebo odrážedle. Číšník/Číšnice – zkouška servírování nápojů,  projití překážkové dráhy se skleničkami na tácku. Voják – zdolání výcvikové dráhy (pneumatiky, plazení v minovém poli), střelba ze vzduchovky na špejle nebo terč. Rybář – Lov ryb na loďce. Švadlena – přišívání knoflíků. Sportovec– střelba s hokejkou a fotbalovým míčem na branku. Pradlena– vyzkoušení si těžké práce pradleny s valchou a neckami. Květinářka – uvázat kytici květin. Horolezec – zdolání překážkové dráhy mezi stromy, přeručkování po zavěšeném žebříku. Sládek– seznámení se surovinami, točení a ochutnávka pivní limonády, koulení sudů do a ze sklepa. Automechanik – vyzkoušení si výměny pneumatiky na reálném autě, tříkolce. Pro nejmenší na maketě auta. Kadeřnice – tvorba účesu na připravených figurínách. Hřebeny, natáčky, sponky, gumičky, fén.

Mimo stanoviště se děti mohli zablbnout na skákacím hradě, projet se vláčkem poháněným šlapacím kolem. Zhlédnout výrobu na soustruhu poháněném také šlapacím kolem. Rodiče šlapali a děti se vozili ve vláčku nebo sledovali práci na soustruhu. Ideální rodinná spolupráce.

Nechybělo občerstvení, možnost posezení a ochutnávka pečených výrobků našich žen.

Snad se Vám to děti líbilo 🙂

Z pohledu organizátora

Už to je dva dlouhé roky, kdy jsme dětský den nepořádali. Rozjížděli jsme se trochu pomaleji než předchozí roky. Pauza byla znát. Příprava plochy, dva roky se prostor neudržoval a podle toho to i vypadalo. Volba nosného tématu a s tím spojené stanoviště.  Jednotlivé nápady postupně dozrávali a pěkně se nám to rýsovalo. Do toho přišel Petr Tomáš s nápadem na puzzle. Na každé stanovišti jeden dílek ze skládačky, dvacet stanovišť, dvacet dílků a dohromady skládačka. Krásně to do sebe zapadalo jako puzzle. To se prostě povedlo. Začali jsme ladit detaily na jednotlivých stanovištích, výroba dekorací. S blížícím se termínem jsme postupně najeli do zajetých kolejí. Nakonec ještě Koudelka přišel s nápadem šlapacího vláčku a soustruhu.

Přípravné práce na místě začínají již v pátek odpoledne. Stavba dvou party stanů, nastěhování ostatního materiálu a napuštění jezera. V sobotu už od rána se stěhují všechny potřebné věci z hasičárny na plochu pod skokem. Začíná příprava stanovišť, občerstvení a dalšího zázemí. Vše musí být do dvou hodin nachystáno.

A ještě to počasí. Bude pršet nebo nebude. Nakonec bohužel zapršelo. V půl jedné přišla půlhodinová přeháňka. Rychle vše sklidit. Naštěstí se počasí umoudřilo a po druhé hodině začali chodit první návštěvníci.

Od druhé hodiny vše běží jako na drátkách. Všichni vědí, co mají dělat. Jako sehraný tým nebo dobře namazaný stroj.

Po šesté hodině pomalu vše utichá, poslední opozdilci přichází na stanoviště. Pomalu se začíná balit. Stěhování zpět do hasičárny. Přijíždí kapela a rozkládá své nádobíčko na večerní posezení. Kolem deváté je vše uklizeno a můžeme konečně odfouknout.

Díky všem, kteří se zapojili a pomohli. Moc si toho vážíme.

Děkujeme všem sponzorům za podporu.

Obec Horní Branná

Nástrojárna Hrubý, s.r.o.

ZEPO, s.r.o.

MUDr. Jiřina Machová

BRILATECH, s.r.o.

KRVAK, s.r.o.

Kobra HB, s.r.o.

EKOSEV Jilemnice

Věra Machová

Radek Pospíšil

Vladimír Šturm

Roman Charouz

David Paulů

Dušan Paulů

Jiří Hendrych

Jiří Harcuba

Řeznictví „U Motyčků“

Speciální díky

Petru Maralíkovi za zapůjčení aparatury na ozvučení.

Obci Horní Branná za zapůjčení mobilních toalet.

Lukostřeleckému klubu ARNI Valteřice za stanoviště s lukostřelbou.

Všem dobrovolníkům za výpomoc na akci.

Našim ženám za napečení dobrot.