Hasičská Fontána Praha 2018

Více než 1000 hasičů ze všech krajů České republiky zamířilo 1. června 2018 do hlavního města, aby zde vzdali poctu výročí 100 let vzniku československého státu a na motivy symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast společně vytvořili největší hasičskou vodní fontánu na světě.

V sobotu 2. června se Vltava díky hasičským stříkačkám doslova zvedla do vzduchu a za doprovodu světel a hudby vytvořila unikátní a dosud nevídaný vizuální zážitek, kdy se před diváky odehrál světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku. A náš sbor u toho samozřejmě nemohl chybět.

Na jaře jsme podali přihlášku a s napětím očekávali, jestli jsme byli vybráni. A stalo se. První malá zkouška proběhla v Okrouhlé 7. dubna, za velmi malé účasti pozvaných sborů. My byli pozváni až na druhou zkoušku konanou 26. května ve Sloupu v Čechách, o které už jsme psali.

V pátek 1. června jsme se vydali do Prahy v tomto složení: Petr Jon ml., Roman Učený, David Paulů, Vojtěch John a Lukáš Procházka. Na 11:50 h jsme dorazili a zaregistrovali na Rašínovo nábřeží. Pořadatelé nám přidělili místo, kde bude naše stanoviště po celý víkend. Vyložili jsme a přikryli všechno vybavení potřebné k fontáně a jeli se ubytovat do sokolovny Královské Vinohrady. Po obědě byl společný nástup. Na večír proběhla na březích Vltavy první společná zkouška (příprava, kontrola a startování mašin a samotný trénink choreografie). A ve 22 hodin proběhla zkouška všech, taková malá generálka na sobotní večer.

V sobotu po obědě byla ještě poslední porada, kde jsme doladili vše potřebné. Hned po schůzi za námi přijeli další členové sboru. Chvilku jsme spolu poseděli. Poté jsme se odebrali na Rašínovo nábřeží, kde byl sraz v 17 hodin. Ostatní šli ještě před akcí na večeři. Na 20 hodinu přišli též k Vltavě. Ještě, že dorazili s předstihem, protože se okolí Vltavy velmi rychle zaplňovalo. Diváků bylo opravdu dost.

Před 22 hodinou jsme dostali příkaz k nastarování mašin a připravili se na tuto velkolepou událost. Vodní produkci zahájila hymna po níž následovala část symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany s ohňostrojem. Závěr pak patřil Slovanským tancům Antonína Dvořáka a děkovnému potlesku tisíců diváků sledujících akci z mostů a obou vltavských nábřeží.

Cílem akce Hasičské fontány Praha 2018 byla propagace hasičstva České republiky tak trochu jinak. Každý hasič je hrdý na to, co dělá. Každodenní prací naplňuje motto:,,Bližnímu ku pomoci, vlasti ku prospěchu a sobě ku cti.“

Po skončení akce jsme se všichni odebrali zpět kk sokolovně, kde jsme spolu všichni ještě poseděli. Kolem 1 hodiny ranní odjela část členů, kteří nás přijeli podpořit. My zůstali do neděle, kdy bylo ukončení, poděkování a odjezd sborů domů.

V Praze byly zastoupeny a propagovány kraje a okresy z celé ČR.

V číslech:

  • 1 055 hasičů stálo na obou březích Vltavy
  • bylo nataženo 7 Km hadic
  • 2 km elektrických a ovládacích kabelů
  • 102 inteligentních světel
  • 207 proudnic, kterými proteklo více než 3 miliony litrů vody

Bylo nám ctí být u této akci světového formátu.

Dovolím si vypůjčit první větu z poděkování všem hasičům http://www.hasicskefontany.cz/Praha

Vážení a milí kolegové hasiči,

plni nepopsatelných dojmů, pýchy, národní a hasičské hrdosti a dojetí, vám chceme s odstupem několika hodin od Hasičské fontány Praha 2018 poděkovat a složit maximální poklonu za váš heroický výkon, kterým jste se zapsali do dějin nejen české, evropské, ale i světové historie.“

 

Sámi bychom to lépe nenapsali, přitom to obsahuje vše. Bylo nám ctí být u toho. Nám všem, kteří se na této skvělé podívané mohli podílet, bylo ctí.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem organizátorům, skvělá práce.  Také bych rád poděkoval příznivcům, kteří vážili cestu do Prahy.

Níže několik odkazů na foto a video

Praha TV

Pozary.cz

HZSCR – část Vltava

HZSCR – část hymna